تبلیغات
پاسخگویی به شبهات دینی روز - نهضت خدمت رسانى به مردم در آئینه كلام معصومین (ع) و رهبری
 
پاسخگویی به شبهات دینی روز
درباره وبلاگ


اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً .
به امید آن روز ان شاء الله
شماره تماس با ما:09191718677
شماره تلفن تماس:09333861806

مدیر وبلاگ : سید محمد ظاهر محمدی
نظرسنجی
به دنبال چه مسایلی از دین هستید؟نهضت خدمت رسانى به مردم در آئینه كلام معصومین (علیهم السلام) و مقام معظم رهبری
نهضت خدمت رسانى به مردم در آئینه كلام معصومین (ع) و رهبری

نویسنده: احمد محسن زاده

پیشگفتار

و قال (علیه السلام ) و قد سئل اى الناس احب الیكم قال : انفع الناس للناس ، قیل فاى الاعمال افضل قال : ادخالك السرور على المومن ، قیل و ما سرور المومن قال : اشباع جوعته و تنفیس كربته و قضا دینه و من مشى مع اخیه فى حاجه كان كصیام شهر واعتكاف و من مشى مع مظلوم یعینه ثبت الله قدمیه یوم تزل الاقدام /1.

از حضرت على(علیه السلام ) پرسیده شد: چه كسى نزد شما محبوب تر است فرمودند: سودمندترین مردم براى دیگران . پرسیده شد: كدام یك از اعمال بهتر است فرمودند: خوشحال كردن مومن . پرسیده شد: خوشحال كردن مؤ من چگونه باید باشد فرمودند: سیراب كردن او و رفع حاجتش و اداى قرض هایش ، هركس در جهت رفع حاجت برادر مؤ منش قدمى بردارد، گویا یك ماه روزه گرفته و معتكف بوده است و هركس در جهت یارى مظلومى قدم بردارد، خداوند قدمهایش را در روزى كه قدم ها لرزانند استوار مى گرداند.
چنان كه مشهور است آموزه هاى دینى از چهار راه ((كتاب ))، ((سنت ))، ((اجماع )) و ((عقل )) به ما مى رسد كه دو راه اول یعنى كتاب و سنت از بقیه مهم تر و مشهورترند.
معصومین هدى (علیهم السلام ) با عنایت به این مساءله و با در نظر گرفتن وظایف مهم ائمه ، همچون ولایت تشریعى و ولایت تكوینى و نیز هدایت به امر، در جاى جاى تاریخ زندگى خود، چونان خورشیدى فروزان به بیان وظایف شیعیان و پیروان خود پرداخته اند و آنان را به راه مستقیم رهنمون ساخته اند، و اصولا دین اسلام به عنوان دین خاتم و خاتم دین ها باید این چنین باشد كه تمامى زوایاى زندگى بشرى را روشن كرده باشد و وظایف انسان خاكى را از نیازهاى زمان بعثت پیامبرگرامى اسلام ، محمد مصطفى (ص ) (عصر جاهلى ) تا نیازهاى بشر آخرالزمان ، همه و همه را مشخص نماید/2. به گونه اى كه این دین شریف با دقت تمام در زمینه هر دو بعد زندگى ، یعنى ((زندگى و وظایف فردى )) و ((وظایف اجتماعى )) نظرات خود را اعلام كرده است و همچون برخى ادیان تحریف شده تنها به ذكر یك بعد از دو بعد مذكور نپرداخته است .
یكى از مسائلى كه دین مبین اسلام به آن بسیار حساسیت نشان داده است ، مساءله وظایف مردم در قبال یكدیگر و رعایت حال هم ، و بلكه سبقت در خدمت به همدیگر است .
این مساءله آنچنان مورد توجه ائمه معصومین (علیهم السلام ) بوده است كه خدمت به مردم را چون صدقه دانسته اند و روایات متعددى با عبارت ((بهترین شما كسى است كه ...)) در فضیلت خدمت به مردم با تعابیر مختلف آمده است ، و حتى در لسان روایات كسى كه اهتمام به امور مسلمین نداشته باشد، ((نامسلمان )) نامیده شده است :
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): من اصبح لایهتم بامر المسلمین فلیس من المسلمین و من شهد رجلا ینادى یا للمسلمین فلم یجب فلیس من المسلمین /3
ویا در روایتى دیگر ثواب خوشحال كردن مسلمانان ، مساوى با خوشحال كردن پیامبر گرامى اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم ) و آن نیز مساوى با خوشحال كردن خداوند عزوجل شمرده شده است :
عن ابى عبدالله (علیه السلام ) : من ادخل السرور على مؤ من فقد ادخله على رسول الله و من ادخل على رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): فقد وصل ذلك الى الله عزوجل و كذلك من ادخل علیه كربا/4
و بدون تردید كسى كه خداوند را خوشحال كرده باشد پاداشى جز بهشت ندارد چونان كه روایت زیر، بهشت را براى خدمتكار مسلمانان تضمین مى كند:
عن امیرالمومنین (علیه السلام ) : ما قضى مسلم لمسلم حاجه الا ناداه الله على ثوابك ولا ارضى لك بدون لجنه /5.
ائمه معصومین (علیهم السلام ) علاوه بر اقوال متعدد در این زمینه ، در جنبه هاى فعلى نیز، عملا این مساءله را براى پیروانشان بیان كرده اند و مولاى متقیان ، على بن ابى طالب (علیه السلام ) علاوه بر این كه خود با قبول مسئولیت سنگین خدمت به مردم ، شبانه روز مجرى سرسخت عدالت و خدمت بودند، والیان خود در سرتاسر حكومت علوى را نیز از افرادى مؤ من ، كاردان ، متقى و عاشق پیشگان خدمت انتخاب كرده بودند و همواره توصیه مى كردند كه در خدمت به افراد مستضعف بكوشید و در اجراى عدالت احدى را بر دیگرى ترجیح ندهید و زندگى آن حضرت و آثارى كه از حضرتش به جاى مانده است گواه این مطلب است /6 در طول حكومت بارها شاهد حساسیت او به نحوه حكومت والیانش در اقصى نقاط حكومتش هستیم و به عنوان مثال با وجود شدت علاقه حضرت به محمدبن ابى بكر، ابتدا وى را به استاندارى مصر برگزید ولى بعدها با درنظر گرفتن شرایط پیش آمده و اوضاع استراتژیك مصر، او را از حكومت مصر عزل كرد و مالك اشتر كه نمونه اعلاى تقوا و مدیریت بود به استاندارى مصر برگزید. آنگاه به امام (علیه السلام ) خبر رسید كه محمد از این واقعه آزرده خاطر گردیده است . لذا خطاب به وى چنین نگاشت :
((اما بعد، با خبر شدم كه از فرستادن اشتر براى تصدى كارى كه به عهده دارى ، دلتنگ شده اى . آن چه كردم ، به خاطر آن نیست كه تو را كندكار شمردم و یا انتظار كوشش بیشترى را داشتم . اگر آنچه را كه در فرمان توست از دستت گرفتم ، در عوض حكومت جایى را به تو دادم كه سر و سامان دادن آن برایت آسان تر است و حكمرانى آن بر تو خوشایندتر.))/7
تاریخ مشحون است از داستانهایى كه نشان مى دهد كه حضرت به اصل لیاقت و كفایت سیاسى و تدبیر و تجربه و كارآمدى اشخاص به توجه با مقتضیات زمان و مكان و كارآمدى آنان جهت خدمت به مردم سخت معتقد است و هیچ چیزى نمى تواند او را از این كار باز دارد، حتى اگر لازم شود محمدبن ابى بكر عزل شود كه سخت مورد علاقه حضرت بود.
با مطالعه تذكرات فراوانى كه حضرت به استانداران خود داده اند و از جمله عهد نامه مالك اشتر در نهج البلاغه به عمق این مساءله پى مى بریم .
به عنوان مثال سفارشش به مالك اشتر را ذكر مى كنیم كه مى فرمایند:
ثم الله الله فى الطبقه السفلى من الذین لاحیله لهم من المساكین و المحتاجین /8
((شما را به خدا، شما را به خدا، حق مستضعفینى كه چاره اى ندارند خصوصا مستمندان و نیازمندان را در نظر بگیرید.))
این روحیه از ائمه هدى به شیعیان مخلصشان نیز سرایت كرده است ، به گونه اى كه امام انقلاب ، خمینى راحل (قدس سره ) در طول مدت رهبرى خود (قبل و بعد از پیروزى انقلاب شكوهمند اسلامى ) بارها و بارها كلمه مستضعفان را در سخنرانى هاى خود تكرار كردند و بر آن تاكید داشتند و اصولا مردم در اندیشه حكومتى امام خمینى نقش و جایگاهى ویژه دارند/9.
و شاگرد بزرگ امام ، شهید دكتر بهشتى ، فرمودند ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت /10 رهبر فرزانه انقلاب ، حضرت آیت الله العظمى خامنه اى (مد ظله العالی ) كه پروانه شمع وجود امام راحل (قدس سره الشریف ) بود و هماره بر گرد چراغ پرفروغش مى گردید نیز با درس گرفتن از عرفان متعالى ، تقواى كم نظیر و مدیریت اعجاب برانگیز مولاى راحلش (قدس سره الشریف ) در مواردى بسیار فراوان با ذكر اهمیت خدمت به مردم آن را از وظایف مسئولان و مدیران كشور و نظام اسلامى دانسته اند و تاكید زیادى بر این مساءله دارند. به عنوان مثال ایشان در جمع نمایندگان مجلس خبرگان فرمودند:
مطرح شدن شعار اسلامى در جهان از جانب ایران كار بسیار عظیمى بود كه اگر مسئولان نظام اسلامى با عمل به وظایف خود و رعایت كامل ضوابط اسلامى ، كارآمدى نظام را نیز به اثبات برسانند، بیش از یك میلیارد مسلمان پشت سر آن قرار خواهند گرفت و این نظام به الگویى كارآمد از مردم سالارى دینى در جهان تبدیل خواهد شد.
...در نظام مردم سالارى دینى تمام امور از جمله انتخاب مسئولان نظام در رده هاى مختلف بر اساس ضوابط و معیارهاى مشخصى است كه ابتدا باید آن شرایط براى مسئولان احراز و سپس افراد صالح در معرض انتخاب مردم قرار گیرند، همان گونه كه در نصب افراد نیز این ضوابط باید رعایت شود.
در نظام اسلامى ، مسئولان در قبال اخلاق و معنویت مردم ، تبعیض ، فقر و شكاف طبقاتى در جامعه ، حفظ استقلال كشور و رعایت آزادى مردم بر اساس معیارهاى اسلامى ، مسئول هستند... كارآمدى نظام اسلامى نتیجه عمل مسئولان به وظایف خود است و اگر مردم این كارآیى را در مسئولان مشاهده كنند، اعتماد و اعتقادشان به آنان بیشتر خواهد شد. كار براى مردم تنها راه كسب محبوبیت مسئولان در بخشهاى مختلف است و مردم با اسلام و نظام اسلامى مشكلى ندارند، بلكه مشكل مردم با برخى از ضعف ها و نارسایى ها و عدم رعایت ضوابط در بعضى از بخشهاى مدیریتى كشور است .
مردم ، نظام اسلامى را دوست دارند اما از مسئولان نیز توقعات درستى دارند كه از جمله آنها، برقرارى عدل ، رفاه ، برطرف كردن مشكلات ، كم كردن شكافهاى طبقاتى و برخوردار نشدن بى جهت برخى از افراد در میدانهاى سیاسى و اقتصادى است /11
رهبر فرزانه و والاتبار ما با تكیه بر همین موضع و به جهت اهمیت امر، طبق سنت هر ساله در نام گذارى سالها، سال 1382 شمسى را سال ((نهضت خدمت رسانى به مردم )) نامیدند و از تمامى مسئولان خواستند تا با خدمت به مردم وظیفه دینى اجتماعى خود را انجام دهند. بخشى از پیام معظم له در زیر مى آید:
((قواى سه گانه و همه دستگاه ها، باید در سال جدید با آغاز كردن نهضت خدمت به مردم و پى گیرى جدى مبارزه با ((بیكارى و فساد مالى ))، كارآمدى نظام را به طور ملموس و عینى به مردم نشان دهند، به گونه اى كه شیرینى آن در كام مردم بنشیند.
در این نهضت (خدمت رسانى به مردم )، باید كارهاى عمیق ، ماندگار و زود بازده كه آثار آن بیشتر متوجه قشرهاى مستضعف و محروم مى شود، مورد توجه كامل قرار گیرد.
آن رقابتى كه در میان مردم مقبولیت و مشروعیت دارد، رقابت براى خدمت به مردم است و رقابت هاى سیاسى همراه با جنجال و دعوا و براى كسب قدرت ، پذیرفتنى نیست و ارزشى ندارد.))
در این مقاله جهت اطاعت امر ولى فقیه زمانه و رهبر فرزانه انقلاب و جهت آشنایى جامعه فرهنگى كشور عزیزمان ، ضمن جستارى در فرهنگ غنى احادیث رسیده از معصومین (علیهم السلام ) چهل حدیث از گلهاى بوستان معصومین را كه در این باب وارد شده است ، با رعایت كارآمدى آن براى جامعه امروزى گلچین شده و امید است این تلاش ناچیز موجبات رضایت حضرت حق قرار گیرد و كمكى در جهت اجراى این امر خیر گردد، چرا كه به فرموده رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم ): الدال على الخیر كفاعله /12

خدمت به مردم

1. قال على علیه السلام : خیرالناس من تحمل مئونه الناس /13
بهترین مردم كسى است كه بار مردم را به دوش كشد.

نتیجه خدمت

2. قال رسول الله صلى الله علیه واله : من قضى حاجه لاخیه كنت واقفا" عند میزانه فان رجح و الا شفعت له /14
هر كه حاجت برادر مؤ منش را روا كند روز قیامت كنار ترازوى اعمالش مى ایستم ، اگر موفق نشود من از او شفاعت خواهم كرد.

سودرسانى به مردم

3. قال على علیه السلام : خیرالناس من نفع الناس /15
بهترین مردم كسى است كه به مردم سود رساند.

اصلاح مردم

4. عن حبیب الاحول سمعت ابا عبدالله علیه السلام یقول صدقه یحبها الله اصلاح بین الناس اذا تفاسدوا و تقارب بینهم اذا تباعدوا/16
امام صادق علیه السلام فرمودند: صدقه اى كه موجب رضایت خداوند است اصلاح مردم از گمراهى و فساد است و آشتى دادن آن ها هنگام قهر و دورى .

بهترین عمل

5. قال على علیه السلام ما عمل رجل عملا بعدا اقامه الفرائض خیرا" من اصلاح بین الناس ‍ یقول خیرا" او یتمنى خیرا"/17
مردم پس از عمل به واجبات ، كارى بهتر از اصلاح بین مردم با گفتار نیك و هدف خیر نمى توانند انجام دهند.

احسان به مردم

6. قال رسول الله صلى الله علیه و آله وسلم : خیركم من اطعم الطعام و افشى السلام و صلى و الناس نیام /18
بهترین شما كسى است كه اطعام كند و سلام را رواج دهد و در حالى كه مردم خوابند، نماز گزارد.

كمك به مردم

7. و عن رسول الله صلى الله علیه و اله و سلم انه قال : خیرالناس من نفع و وصل و اعان /19
بهترین مردم كسى است كه به مردم نفع رسانده ، آنان را به هم نزدیك نماید و به ایشان كمك كند.

دادرسان حق

8. عن النبى صلى الله علیه و اله و سلم انه قال : خیرالناس القضاه بالحق /20
دادرسان حق ، بهترین مردم هستند.

اصلاح امور مردم

9. قال على علیه السلام : من كمال السعاده السعى فى صلاح الجمهور/21
از والاترین خوشبختى ها اصلاح امورات مردم است .

آشتى بین مردم

10. عن ابى عبدالله علیه السلام قال : لان اصلح بین اثنین احب الى من ان اتصدق بدینارین /22
امام صادق علیه السلام : اگر بین دو نفر اصلاح كنم برایم شیرین تر از آنست كه دو دینار صدقه دهم .

حل اختلاف

11. قال ابو عبدالله علیه السلام : اذا رایت بین اثنین من شیعتنا منازعه فافتدها من مالى /23
امام صادق علیه السلام : هنگامى كه بین دو شیعه اختلافى دیدى با پول من آن ها را آشتى بده .

تكریم بزرگان

12. قال النبى صلى الله علیه و اله و سلم : اذا اتاكم كریم قوم فاكرموه /24
هنگامى كه با بزرگان رو به رو شدید، احترامشان كنید.

زكات پا

13. قال الصادق علیه السلام : و زكاه الرجل السعى فى حقوق الله تعالى من زیاره الصالحین و مجالس الذكر و اصلاح الناس و صله الرحم والجهاد و ما فیه صلاح قلبك و سلامه دینك /25
زكات پا عبارتست از تلاش در بجاآوردن حقوق الله كه عبارتند از دیدار خوبان و شركت در مجالس یاد خدا، و اصلاح امورات مردم و صله رحم و مبارزه در راه خدا و تلاش در تمامى امورات دینى كه سلامت قلب را به دنبال دارد.

بهترین انسان

14. قال رسول الله صلى الله علیه واله وسلم : خیرالناس من انتفع به الناس /26
بهترین مردم كسى است كه دیگران از او بهره مند شوند.

شرورترین انسان

15. قال رسول الله صلى الله علیه واله وسلم : شرالناس من تاذى به الناس و شر من ذلك من اكرمه الناس اتقا شره و شر من ذلك من باع دینه بدنیا غیره /27
بدترین مردم كسى است كه مردم از او آزار ببینند و از او بدتر كسى است كه مردم از شرش ‍ به وى اكرام كنند و از او هم بدتر كسى است كه دینش را به دنیاى فرد دیگرى بفروشد.

دوستان خدا

16. عن سیف بن عمیره قال حدثنى من سمع اباعبدالله علیه السلام یقول سئل رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم من احب الناس الى الله قال انفع الناس للناس /28
از پیامبرگرامى اسلام صلى الله علیه و آله و سلم سوال شد: چه كسى از همه مردم نزد خداوند محبوب تر است فرمودند: سودمندترین مردم براى دیگران .

ارزش خدمت

17. و قال (علیه السلام ) و قد سئل اى الناس احب الیكم قال : انفع الناس للناس ، قیل فاى الاعمال افضل قال : ادخالك السرور على المومن ، قیل و ماسرور المومن قال : اشباع جوعته و تنفیس كربته و قضا دینه و من مشى مع اخیه فى حاجه كان كصیام شهر و اعتكافه و من مشى مع مظلوم یعینه ثبت الله قدمیه یوم تزل الاقدام /29
از حضرت على (علیه السلام ) پرسیده شد: چه كسى نزد شما محبوب تر است فرمودند: سودمندترین مردم براى دیگران . پرسیده شد: كدام یك از اعمال بهتر است فرمودند: خوشحال كردن مومن . پرسیده شد: خوشحال كردن مومن چگونه باید باشد فرمودند: سیراب كردن او و رفع حاجتش و اداى قرض هایش ، هر كس در جهت رفع حاجت برادر مومنش قدمى بردارد، گویا یك ماه روزه گرفته و معتكف بوده است و هر كس در جهت یارى مظلومى قدم بردارد، خداوند قدمهایش را در روزى كه قدم ها لرزانند استوار مى گرداند.

جایگاه مومن

18. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): سباب المومن فسوق ، قتال المومن كفر، اكل لحمه من معصیه الله عزوجل ، حرمه ماله كحرمه دمه ./30
شتم مومن ، انسان را فاسق مى كند. جنگ با مومن در حد كفر است . غیبت مومن از گناهان است و حرمت مال او مانند حرمت خونش است .

ارزش خدمت

19. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): سید القوم خادمهم /31
بزرگان ، خدمتگزاران مردم هستند.

آیینه هم دیگر

20. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): المسلم مرآه لاخیه ./32
هر مسلمان آینه برادر مسلمانش مى باشد.

مساوات بین مردم

21. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): الناس كاسنان المشط سوا/33
مردم مانند دانه هاى شانه ، یكسان هستند.

خیانت به مردم

22. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): اعجل الشر عقوبه البغى ./34
شرى كه سزایش به سرعت فرا مى رسد، خیانت است .

احسان به مردم

23. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): اسرع الخیر ثوابا البر./35
خیرى كه پاداشش به سرعت فرا مى رسد، نیكوكارى است .

ترحم به مردم

24. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): ارحم من فى الارض یرحمك من فى السما/36
به مردم رحم كن تا خداوند به تو رحم كند.

نتیجه ترحم نكردن

25. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): من لایرحم لا یرحم /37
كسى كه (به دیگران ) رحم نكند، به او رحم نمى شود.

بزرگى انسان ها

26. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): الناس معادن كمعادن الذهب و الفضه ./38
وجود مردم مانند معادن طلا و نقره است .

تسخیر قلب انسان ها

27. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): جبلت القلوب على حب من احسن الیها و بغض من اسا الیها/39
خدمت به مردم باعث تسخیر قلب آنان مى باشد و بدرفتارى با مردم باعث جلب بغض و تنفر آن هاست .

اهمیت رفع نیاز مردم

28. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): من قضى لاخیه المومن حاجه كان كمن خدم الله عمره /40
كسى كه حاجتى از برادر مومنش را روا كند، مانند كسى است كه در تمام عمرش به خداوند خدمت كرده است .

حل مشكل مردم

29. قال الصادق (علیه السلام ): من فرج عن مومن كربه فرج الله عنه كربته و من ستر على مومن ستر الله على عورته ولایزال الله فى عونه مادام فى عون اخیه /41
هر كه مشكلى از مومنى حل كند، خداوند مشكلش را حل مى كند، و هر كه (عیب ) مومنى را بپوشاند، خداوند آبرویش را حفظ مى كند و مادامى كه در حال كمك كردن به دیگران است ، به او كمك مى كند.

رفع منع از راه مسلمانان

30. قال رسول الله (ص ): من اماط عن طریق المسلمین مایوذیهم كتب الله له اجر قراه اربعمائه آیه كل حرف منها بعشر حسنات /42
هر كسى موانع جاده هاى مسلمانان را رفع كند، خداوند برایش ثواب تلاوت چهار صد آیه و براى هر حرف آن ده ثواب مى نویسد.

خادمان آگاه

31. قال على (علیه السلام ): من تفضل خدم ./43
هر كه بزرگوار باشد، (به دیگران ) خدمت مى كند.

خادمان خدا

32. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): من سعى فى حاجه اخیه المومن الله عز و جل فیها رضا و له فیها صلاح فكانما خدم الله عز و جل الف سنه لم یقع فى معصیته طرفه عین /44
هر كه براى رفع حاجت برادر مومنش كه به صلاح اوست و موجب رضایت خداوند است تلاش كند، مانند كسى است كه خداوند عزوجل را هزار سال پرستیده است و لحظه اى مرتكب گناه نشده است .

تعلیم به یكدیگر

33. عن جمیل عن ابى عبدالله (علیه السلام ) قال : سمعته یقول المومنون خدم بعضهم لبعض فقلت و كیف یكون خدم بعضهم لبعض فقال تفقیههم بعضهم لبعض ./45
جمیل از امام صادق (علیه السلام ) روایت مى كند كه امام فرمودند: مومنان خدمتگزار یكدیگر هستند.
پرسیدم : چگونه مى توانند خادم یكدیگر باشند فرمودند: همدیگر را تعلیم مى دهند.

ارزش خدمت گزاران

34. عن ابى المعتمر قال سمعت امیرالمومنین (علیه السلام ) یقول قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) ایما مسلم خدم قوما من المسلمین الا اعطاه الله مثل عددهم خداما فى الجنه /46
هر مسلمانى به گروهى از مسلمانان خدمت كند، خداوند به تعداد آنان در بهشت به او خادم عطا مى كند.

صفت مومنان

35. عن جمیل عن ابى عبدالله (علیه السلام ) قال سمعته یقول المومنون خدم بعضهم لبعض قلت و كیف یكونون خدما بعضهم لبعض فقال یفید بعضهم بعضا الحدیث /47
از امام صادق (علیه السلام ) شنیدم كه مى فرمود: مومنان خدمتگزار یكدیگر هستند. پرسیدم : چگونه مى توانند خادم یكدیگر باشند فرمودند: احادیث ما را براى هم نقل مى كنند.

مزد دلسوزان

36. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): ما فى امتى عبد الطف اخاله فى الله بشى من لطف الا اخدمه الله من خدم الجنه ./48
هر كس از امت من به برادر (مومنش ) در راه خدا لطفى كند (هر لطفى كه باشد) خداوند از خادمان بهشتى به او عطا مى كند.

بهترین صدقه

37. قال الكاظم (صلی الله علیه و آله و سلم ): عونك للضعیف من افضل الصدقه /49
كمك كردنت به ناتوان ، از بهترین صدقه هاست .

حق برادر مومن

38. قال الكاظم (علیه السلام ): ان من اوجب حق اخیك ان لاتكتمه شیئا ینفعه لامر دنیاه و لامر آخرته /50
همانا واجب ترین حق برادرت بر تو آن است كه چیزى را كه سبب نفع دنیا و آخرت اوست ، از وى پنهان نكنى .

نتیجه منع خیر از مومن

39. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): ایما مومن منع مومنا شیئا مما یحتاج الیه و هو یقدر علیه من عنده او من عند غیره اقامه الله یوم القیامه مسودا و جهه مزرقه عیناه مغلوله یداه الى عنقه فیقال هذا الخائن الذى خان الله و رسوله ثم یومر به الى النار./51
هر مومنى نیاز مومن دیگرى را در صورت قدرت داشتن چه قدرت شخصى داشته باشد و چه قدرت داشته باشد از دیگران بگیرد بر طرف نكند، خداوند روز قیامت او را در حالى محشور مى كند كه صورتش سیاه است و چشمانش سرخ و دست هایش به گردنش آویخته شده است و گفته مى شود این خائنى است كه به خداوند و پیامبرش خیانت كرده است و دستور داده مى شود كه او را جهنم ببرند.

ثواب چاه كندن براى مسلمانان

40. قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ): من حفر بئرا او حوضافى صحرا صلت علیه ملائكه السما و كان له بكل من شرب منه من انسان او طیر او بهیمه الف حسنه متقبله و الف رقبه من ولد اسماعیل و الف بدنه و كان حقا على الله ان یسكنه حظیره القدس ./52
هر كس چاهى یا حوض آبى در صحرا حفر كند، ملائك آسمان بر او درود مى فرستند و به ازاى هر انسان ، هر پرنده و هر حیوانى كه از آن بنوشد، ثواب هزار حسنه ى مقبول ، آزاد كردن هزار بنده از تبار اسماعیل و هزار قربانى برایش نوشته مى شود و خداوند او را در بهشت برین جاى خواهد داد.

پی نوشت :

1 عوالى اللالى ج ، 1 ص 377
2 چرا كه جزو آخرین آیات نازل شده دین اسلام نیز، آیه مباركه ((الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتى ...)) مى باشد و زهى سعادت شیعیان على بن ابى طالب كه پیرو مذهب حقه شیعه هستند و پیوسته ورد زبانشان ((الحمدلله الذى هدانا لهذا)) است .
3 مستدرك الوسائل ج ، 12 ص 383
4 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 394
5 همان
6 و كتب الى بعض ولاته بسم الله الرحمن الرحیم من عبدالله على امیر المومنین الى عبدالله بن عامر اما بعد فان خیر الناس عندالله عز و جل اقومهم لله بالطاعه فیما له و علیه و اقولهم بالحق و لوكان مرافان الحق به قامت السماوات و الارض ولتكن سریرتك كعلا نیتك و لیكن حكمك و احدا و طریقتك مستقیمه فان البصره مهبط الشیطان فلا تفتحن على ید احد منهم بابا لانطیق سده نحن و لاانت و السلام . بحارالانوار، ج ، 32 ص 375 و بحارالانوار، ج ، 32 ص 401
7 نهج البلاغه ، نامه 34
8 مستدرك ، ج ، 13 ص 167
9 ر. ك : مقاله ((مردم در اندیشه حكومتى امام خمینى ره ))، احمد محسن زاده ، روزنامه جمهورى اسلامى ،، 27،3،1381 ص ‍ 11
10 متاءسفانه نوشته ها و گفته هاى این شهید بزرگوار همچون خودش مظلوم مانده است و آنچنان كه باید در جامعه منتشر نشده است و گر نه ایشان تكیه بسیار زیادى به نقش و جایگاه مردم در حكومت اسلامى داشتند و سخنرانى ها و نوشته هاى متعددى در این باره از ایشان به یادگار مانده است .
11 هفته نامه شما،15،12،1381 سال ششم ، ش ، 304 ص 1
12 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص ، 386 ر 5813
13 غررالحكم ، ص ، 371 ح 8413
14 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 405
15 غررالحكم ، ص ، 450 ح 10352
16 الكافى ، ج ، 2 ص 209
17 ارشاد القلوب ، ج ، 1 ص 165
18 وسائل الشیعه ، ج ، 24 ص 288
19 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 390
20 مستدرك الوسائل ، ج ، 17 ص 320
21 غررالحكم ص ، 482 ح 11128
22 الكافى ، ج ، 2 ص 209
23 الكافى ، ج ، 2 ص 209
24 الكافى ، ج ، 2 ص 659
25 مستدرك الوسائل ، ج ، 7 ص 45
26 بحارالانوار، ج ، 72 ص 23
27 بحارالانوار، ج ، 72 ص 281 و مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 78
28 الكافى ، ج ، 2 ص 164
29 عوالى اللالى ، ج ، 1 ص 377
30 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 377
31 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 376
32 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 379
33 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 379
34 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 379
35 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 379
36 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 379
37 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 380
38 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 380 و مشكاه الانوار، ص 260
39 من لایحضره الفقیه ، ج ، 4 ص 380
40 اعلام الدین ، ص 148
41 عوالى اللالى ، ج ، 1 ص 374
42 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 384
43 غررالحكم ، ص 379
44 كمال الدین ، ج ، 2 ص 541
45 مستطرفات السرائر، ص 634
46 وسائل الشیعه ، ج ، 16 ص 380
47 وسائل الشیعه ، ج ، 27 ص 87
48 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 418
49 تحف العقول ، ص 414
50 بحارالانوار، ج ، 75 ص 328
51 كافى ، ج ، 2 ص 367
52 مستدرك الوسائل ، ج ، 12 ص 386

منبع: سایت بلاغ

نوع مطلب : عصاره انقلاب اسلامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 08 و 32 دقیقه و 20 ثانیه

Great postings. Cheers!
viagra prices uk how can you buy viagra online sildenafil citrate can you really buy viagra online generic viagra cheap can u buy viagra online how to get a viagra prescription herbal viagra viagra cheap price buy viagra australia
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 00 و 09 دقیقه و 23 ثانیه

You explained this superbly.
cialis rezeptfrei buy cialis online nz sialis cialis herbs cialis for sale south africa buy cialis cialis generika we recommend cheapest cialis cialis canada generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 13 و 29 دقیقه و 57 ثانیه

Many thanks, I value it.
when will generic cialis be available cost of cialis per pill cialis patentablauf in deutschland cialis soft tabs for sale cialis kaufen wo wow cialis tadalafil 100mg warnings for cialis cialis prices legalidad de comprar cialis order a sample of cialis
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 ساعت 21 و 12 دقیقه و 11 ثانیه

You have made your position extremely nicely!.
buy viagra overnight shipping where to buy real viagra how to order viagra online cheap levitra where to buy viagra on line buying viagra online from canada buy women viagra viagra order online buy viagra mastercard buy viagra online using paypal
شنبه 18 فروردین 1397 ساعت 22 و 17 دقیقه و 11 ثانیه

Kudos, A good amount of advice!

miglior cialis generico cialis uk next day we like it cialis price cialis 30 day sample cialis daily new zealand click here to buy cialis free generic cialis price cialis per pill cialis official site cialis 5 mg buy
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 00 و 42 دقیقه و 23 ثانیه

Terrific facts, Thanks.
generic cialis review uk rezeptfrei cialis apotheke cialis for sale buying cialis overnight cialis coupons safe dosage for cialis buy cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generic availability cialis 100 mg 30 tablet
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 14 و 22 دقیقه و 41 ثانیه
Hiya! Quick question that's entirely off topic. Do you
know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone
4. I'm trying to find a template or plugin that might be able to
correct this problem. If you have any recommendations, please share.
Many thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 22 و 11 دقیقه و 03 ثانیه
Excellent blog post. I absolutely appreciate this website.
Keep it up!
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 14 و 03 دقیقه و 53 ثانیه
Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers
and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
شنبه 7 مرداد 1396 ساعت 08 و 16 دقیقه و 17 ثانیه
Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
It was practical. Keep on posting!
جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 11 و 36 دقیقه و 37 ثانیه
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding anything entirely, but this piece of writing
offers good understanding even.
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 09 و 08 دقیقه و 27 ثانیه
Hi there! This post could not be written much better! Reading
through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I am going to send this information to him.
Pretty sure he's going to have a very good read. Thanks for sharing!
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 05 و 06 دقیقه و 23 ثانیه
Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post.
It was helpful. Keep on posting!
دوشنبه 21 فروردین 1396 ساعت 05 و 33 دقیقه و 00 ثانیه
For most recent information you have to go to see web and on internet I found this website as a most excellent site for hottest updates.
شنبه 19 فروردین 1396 ساعت 23 و 31 دقیقه و 32 ثانیه
I have been browsing online more than 3 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all
webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will
be much more useful than ever before.
شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 20 و 25 دقیقه و 02 ثانیه
certainly like your web-site however you have to take a
look at the spelling on several of your posts.

A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth however
I'll certainly come again again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
Google